Sospeso w decoupage krok po kroku

Poniżej znajduje się wpis z mojego starego bloga art3ag.

Dziś kolejne „krok po kroku”. Tym razem technika sospeso. Przygotowując się do prowadzenia zajęć zauważyłam, że instrukcji jak je wykonać jest w internecie niewiele. Na zajęciach z decoupage wykonywaliśmy sospeso już drugi raz. Tym razem w odsłonie zimowej, z wykorzystaniem kryształków sprzedawanych specjalnie do tej techniki. Mają one dawać efekt
lodu. Ale o tym później.

Od dawna zalegały u mnie stare płyty CD i miałam ochotę jakoś twórczo je wykorzystać. Na początku wpadłam na pomysł czegoś w rodzaju świątecznego wieńca-stroika właśnie na płytce ozdobionej wkoło kwiatkami z sospeso. Jednak wrodzone lenistwo przekonało mnie, że można inaczej. Koniec końców, oto efekt finalny:

Efekt końcowy średnio mi się spodobał, ale to ze względu na niezbyt udany dobór serwetkowego motywu. Natomiast z samego kwiatka sospeso jestem zadowolona. Równie dobrze można nim przyozdobić jakiś decu obrazek lub ramkę. Jednak nie zawiodły mnie tutaj uczestniczki moich zajęć i wiedziałam, że na ich niezwykłą kreatywność zawsze można liczyć.
Ich prace podobają mi się dużo bardziej. Dziurę w płytce można było jakoś ograć lub ją po prostu zignorować, bez względu jednak na to, ich prace są świetne. Zapał i pomysły pań – zawsze inspirujące.

Ale do rzeczy. Jak wykonać decoupage sospeso ? Jest to trochę pracochłonne, jednak przy odrobinie wprawy, nie bardziej niż inne prace decu. (Panie uwinęły się w 2h 🙂 )
Na rynku są dostępne różnego rodzaju narzędzia specjalnie do sospeso, np. dłutka, podkładki itd. Jednak uważam, że bez większości z nich spokojnie można się obejść. Najważniejsza jest folia.
Potrzebujemy:

– folię sospeso (Jest to folia, która kurczy się pod wpływem temperatury. Dostępna z już gotowymi wzorami, gotowymi do wycięcia lub cała gładka przeźroczysta bądź biała).

– nożyczki, penseta, pędzle

– zwykły klej do decoupage (bez werniksu)

– motyw z serwetki (Ja używałam folii bez wzorów).

– świeczka, najlepiej tealight- klej na gorąco- narzędzie do wygładzania, może to być specjalne (i relatywnie drogie) radełko/dłutko do sospeso, lub (jak w moim przypadku) długopis z zaokrągloną końcówką, podgrzaną folię można wyginać również palcami (uwaga na temperaturę)

– twardsza obwoluta na dokumenty (lub specjalna podkładka do sospeso)- lakier/żel do sospeso lub inny lakier do decoupage

1. Niezbyt dokładnie wycinamy motyw z serwetki. Precyzja nie jest konieczna, ponieważ będziemy wycinać go jeszcze raz.

Jako, że płatki gwiazdy betlejemskiej układały się jedne na drugich zużyłam dwa motywy. Najpierw wycięłam „pierwsze piętro”, a później drugie. Przy wycinaniu spodnich płatków wycinałam je z kawałkami płatków wierzchnich. Ten zabieg ułatwia potem sklejenie całości kwiatka, a niepasujący nadmiar nie będzie widoczny, ponieważ wierzchnie płatki to przykryją.

2. Serwetkę rozwarstwiamy i klejem przyklejamy na folię. Tutaj trzeba uważać, ponieważ namoczona klejem serwetka na folii łatwo się drze. Dlatego lepiej nie przesadzać ze smarowaniem pędzlem. Przyklejamy normalnie jak na każdy inny ozdabiany przedmiot – wierzchem do góry.

3. Gdy serwetka wyschnie, ponownie wycinamy motyw z folii. Tym razem dokładnie.

4. Zapalamy tealight i ogrzawamy od strony folii kawałki motywu. Gdy folia jest miękka szybko formujemy płatki palcami lub kładziemy na podkładce (obwolucie), dociskamy dłutko (tylną końcówkę długopisu) do motywu i okrężnymi ruchami uwypuklamy motyw. Tego momentu niestety nie udało mi się utrwalić na fotkach.

5. W miarę uwypuklania kolejnych elementów, dobrze sobie od razu układać kompozycję. Wtedy widzimy co jeszcze można poprawić, dołożyć itd.

6. Następnie każdy element lakierujemy. Można specjalnym żelem do sospeso, ale można również każdym innym lakierem do decu. Jeśli chcemy uzyskać wysoki połysk wtedy poprostu kładziemy więcej warstw błyszczącego lakieru. Żel do sospeso ma tę zaletę, że wystarczą dwie warstwy, aby ładnie wygładzić powierzchnię.

7. A teraz czas na efekt lodu. Na mokry jeszcze lakier sypiemy specjalne krzyształki. Efekt ten średnio mi się spodobał, w związku z tym przelakierowałam upstrzoną kryształkami powierzchnię jeszcze raz. Wtedy kryształki wyglądają bardziej jak krople wody. Co do efektu lodu, myślę, że lepiej sprawdziłby się może cukier kryształ.

8. Gdy lakier wyschnie, pozostaje całość skleić klejem na gorąco.

9. Gotowym kwiatkiem możemy przyozdobić dowolną powierzchnię przyklejając go również klejem na gorąco. Jak już wspomniałam, u mnie padło na ozdobioną decu płytkę cd.

10. W przypadku ozdabiania płytki cd postępujemy jak przy normalnym decoupage. Krok po kroku podstawowego decu też pewnie kiedyś wrzucę, a teraz tylko przypominam:

-malujemy, suszymy, smarujemy klejem, przykładamy serwetkę, znowu klej, następnie lakier i pozostałe ozdoby.

Mimo niezbyt trafionego motywu praca byłaby jeszcze ok, gdybym nie postanowiła przedobrzyć i nie paćkała całości złotą konturówką. No cóż, zdarza się 🙂 Nie ma, aż tak tragicznie 🙂

Jeszcze parę uwag:

Oprócz przezroczystych są dostępne również białe folie do sospeso. Jednak kiedy pracujemy na transparentnej i okaże się, że motyw za bardzo prześwituje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tył podmalować białą farbą. Tak było w przypadku pracy jednej z pań, tej z bombką.

Ta praca jest również doskonałym przykładem na to, że sospeso to nie tylko bogate kompozycje kwiatowe 🙂

Również pomysł na użycie starych płyt cd uważam za niezły. Zamierzam go dopracować i na pewno jeszcze do nich wrócę.

One Reply to “Sospeso w decoupage krok po kroku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *