Słodki decoupage, czyli postarzanie cukrem – tutka.

Poniżej znajduje się wpis z mojego starego bloga art3ag.

Dawno nie było decoupage’u. Ale obiecałam, że nie zniknie i dziś serwuję decu tutkę 🙂

Postarzanie cukrem w decoupage funkcjonuje już kilka lat. Zauważyłam jednak, że wiele osób próbujących swoich sił w decu, o tym sposobie nie słyszało. Zdania co do efektów również są podzielone. Ja jednak uważam, że warto spróbować. To kolejny sposób na ciekawe urozmaicenie prac. A zatem, do dzieła!

Użycie niewielkiej ilości cukru daje efekt delikatnych kropeczek, jakby odprysku na farbie. Użycie większej ilości może nawet utworzyć w wybranych miejscach charakterystyczną skorupę. Mnie akurat zależało na drobnych kropeczkach, które jednak w postarzaniu cukrem wyglądają inaczej niż np. te z metody kropkowania.

Potrzebne będą:
– farby akrylowe w conajmniej dwóch kotrastujących kolorach
– klej, lakier do decoupage, drewniany przedmiot do ozdabiania (tutaj deseczka pod kalendarz)
– pędzle, nożyczki
– kubeczek z wodą
– łyżka cukru, raczej nie dorobnego
– papier ścierny
– wilgotna ściereczka
– suszarka do włosów
– opcjonalnie: pasta postarzająca

1. Malujemy deskę na kontrastujący z bielą kolor. Będzie to kolor naszych „pocukrowych kropeczek”. Suszymy.

2. Malujemy lekko rozrzedzoną wodą farbą jasną (tutaj białą, ale może być np. beżowa) i na bieżąco, zanim farba wyschnie sypiemy cukier w miejscach, gdzie chcemy uzyskać efekt. Następnie suszymy suszarką (cukier trochę się rozpuści i bardzo dobrze!).

3. Gdy praca jest już całkowicie sucha, czas wziąć do łapki papier ścierny. Papierem usuwamy cukier i szlifujemy pracę na w miarę gładką. Wydawać by się mogło, że powinno być już widać jakieś efekty, ale cierpliwości. Może jeszcze nic nie widać, a może wyglądać to tak, jak na fotografii po prawej:

4. A teraz mój ulubiony moment. Lekko wilgotną ściereczką przecieramy pracę i naszym oczom ukazują się drobne, kolorowe kropeczki. Ja jeszcze przetarłam papierem ściernym krawędzie, żeby były czerwone.

5. Dalej nie pozostaje nic innego, jak wykonać klasyczną decoupage’ową robotę. Czyli:
6. Przyklejamy serwetkę.

7. Ponieważ serwetka nie przykryła całej deseczki, a tło motywu było kremowe, ja zaś użyłam farby białej, powstał niemiły dla oka kontrast. Z farb: żółtej, brązowej i białej zmieszałam kolor w miarę podobny do tła z serwetki. Metodą suchego pędzla (żeby nie zakryć całkowicie cukrowych kropeczek) pokryłam resztę powierzchni. By lepiej wtopić serwetkę, prawie suchym pędzlem tapowałam również na obszarze motywu.

8. Gdy powierzchnia jest sucha, całość lakierujemy.

9. Ponieważ nadal mi czegoś brakowało, brzegi deseczki pocieniowałam miedzianą pastą postarzającą. Pastę nakładałam za pomocą patyczka kosmetycznego.

10. Po upływie 24 h (pasta całkowicie wyschnie) można jeszcze kilkakrotnie całość polakierować.

Gotowe!

One Reply to “Słodki decoupage, czyli postarzanie cukrem – tutka.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *